Neišsigąsk, jei psichologas Tau netinka

Neišsigąsk, jei psichologas Tau netinka

Gyvendami sutinkame daug žmonių. Kartais taip nutinka, kad laikui bėgant pajaučiame, jog prie vienų jaučiamės geriau, saugiau, prie kitų mus aplanko priešingi jausmai. Psichologai taip pat yra tie žmonės, kurie gali tikti arba netikti. Be specialybės psichologas yra tik žmogus, kuris augina ir kuria savo asmenybę, turi savo elgesio įpročius, kalbėjimo manieras ir pan. Dažniausiai būtent šios žmogaus savybės mums sukelia jausmus iš kurių galime pajausti – žmogus mums tinkamas ar ne.

Tikriausiai savaime suprantama, jog žmogus, kuriam ketiname atsiskleisti, pasidalinti savo išgyvenimais – turėtų mums tikti. Tam, kad pasirinktume mums tinkamą psichologą ar psichoterapeutą visų pirmiausiai turėtume atsižvelgti į jo kvalifikaciją, išsilavinimą bei darbo būdus. Itin dažnai specialistai tuo dalinasi pristatydami save viešumoje. Tai suprasti neturint reikiamų žinių gali būti iš ties sunku – tam esame su Tavimi, kad galėtume padėti. Plačiau apie skirtingas psichologų ir psichoterapeutų darbo kryptis gali pasiskaityti ČIA.

Tačiau be viso to, santykyje su savo specialistu turime stebėti savo būseną, reakcijas kylančias į specialistą. Būtent tai mums gali siųsti svarbią žinią. Mes renkamės specialistus, kurie atlieptų mūsų poreikius. Pvz. galime susirasti gydytoją turinti ypatingą kvalifikaciją, tačiau mums gali netikti jo bendravimas, mandagumo manieros. Ir tai natūralu. Taip, gali nutikti ir su psichologu ar psichoterapeutu.

Tad šis tekstas skirtas tam, kad nebijotum ieškoti SAVO specialisto, su kuriuo galėtum drąsiai ir pasitikint atsiskleisti, jaustis VISAIP.

Jei ryšyje su psichologu pasijutai kažkaip ne taip – NESKUBĖK ir patyrinėk tai. Kartais, šie jausmai gali būti reikiamas Tau tyrinėjimo laukas. Tikriausiai galvoji apie ką kalbu? Pabandysiu TAU tai papasakoti. Mokydamiesi būti psichologais, mes dažnai girdime dvi sąvokas, kurių privalome nepamiršti nei vienoje konsultacijoje – tai „perkėlimas“ ir „kontrperkėlimas“. Tai gynybos mechanizmai, kurie mūsų psichikai yra itin reikalingi, tačiau juos analizuojant plačiau galime atrasti dar nepažįstamą save. Galbūt kada nors esi pastebėjęs/usi, kai kitame žmoguje pradedi matyti tam tikras savo savybes? Šie du gynybos mechanizmai vykdydami savo „užduotį“ ir saugodami mūsų psichiką, dažniausiai sunkius įvykius, sunkias mintis – vidinius konfliktus perkelia kitam žmogui. Kitaip tariant – save, matome kitame. Šiu atveju „perkėlimo“ gynybos mechanizmas veikia klientui, jis save perkelia į psichologą. „Kontrperkėlimo“ – veikia psichologui (psichologas save perkelia klientui). Kontrperkėlimas yra mechanizmas, kurį aktyviai stebėti turi kiekvienas psichologas, norėdamas nepakenkti savo kliento terapijų efektyvumui. Jei psichologas pastebi šio mechanizmo ženklus, jis turėtų pradėti lankyti asmeninę terapiją, tam, kad jo patirtis netrukdytų darbui. Tačiau perkėlimas, tai sritis, kurioje psichologas ir psichoterapeutas turėtų padėti klientui pažvelgti į save (tik tuo atveju, kai yra įsitikinęs, jog klientas tam pasiruošęs).

Taigi, esant perkėlimo procesui, specialistas gali mums pradėti kelti nemalonius jausmus, tačiau tai gali signalizuoti ne apie psichologo netikimą mums, o apie mūsų dėmesio reikalingą vietą.

Norėčiau TAU duoti patarimą. Kai konsultacijose pradėsi jaustis nesmagiai, nebijok tuo pasidalinti su specialistu, būtent su juo kartu galėsite suprasti iš kur tie jausmai kyla ir tinkamai priimti sprendimą. Kitaip tariant, nenutrauksi savo terapijos, jos svarbiausioje vietoje. Kita vertus, noriu Tave padrąsinti, vis tik, jei aptarus šiuos jausmus, šią būseną su specialistu, jauti, jog tai ne Tavo žmogus – nebijok ieškoti kito.

SAU TAU psichologinės pagalbos platforma,

Monika

Parašykite komentarą